Jak ważny jest odpowiedni materac dla naszego zdrowia?

ŁOŻE KRÓLEWSKIE
27 kwietnia 2017
materace płock
Materace – wpływ na nasze zdrowie
10 grudnia 2018
materace płock

Istotna rola materaca

W parze ze zbilansowanym odżywianiem i aktywnością fizyczną, sen jest uznawany za najważniejszy czynnik przyczyniający się do dobrego stanu zdrowia. Brak snu i sen złej jakości, mogą przyczynić się  do depresji, złej koncentracji, wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca. W dłuższej perspektywie, poważne zaburzenia snu mogą także mieć powiązanie  z powstaniem depresji, zwiększeniem ryzyka wystąpienia wypadku samochodowego i zmniejszoną produktywnością w pracy i życiu prywatnym.

Badania pokazują, że około 1 na 3 Polaków cierpi z powodu złej jakości snu, a jednym z istotnych czynników, który przyczynia się do dobrego snu w nocy, jest odpowiedni materac. Biorąc pod uwagę, że spędzamy około jedną trzecią naszego życia w łóżku, warto podjąć wszelkie możliwe sposoby aby uczynić ten czas bardzo komfortowym.

Jak dobrać idealny materac?

Odpowiedni materac musi być wygodny, a jednocześnie wystarczająco wytrzymały, aby zapewnić dobre ustawienie postawy ciała. Jego długość powinna być co najmniej 15 cm dłuższa niż wzrost najwyższej osoby korzystająca z łóżka. Oznacza to, że należy wypróbować i przymierzyć materac jeszcze w sklepie. Warto zadbać, aby materac zapewniał komfort i wsparcie kręgosłupa. Nie może być ani za miękki, ani zbyt twardy. Wybór odpowiedniego materaca dla dwóch osób może być dość  problematyczny. Dla niektórych par, które różnią się znacznie pod względem masy, niektóre modele materaców mają różne warstwy komfortu po każdej stronie łóżka, co może stanowić doskonałe rozwiązanie takiego problemu.

materace płock

Główne rodzaje materaców

Materac z pianki pamięciowej – te materace są wykończone za pomocą specjalnej, elastycznej pianki, która odciąża stawy. Minusem takiego rozwiązania jest to, że niektóre osoby uważają go za zbyt ciepły.

Materac z pianki lateksowej – Jest bardzo trwały, a materiał, z którego jest wykonany – oddychający. Materac z pianki lateksowej jest dobrym rozwiązaniem dla osób skłonnych do alergii (z wyjątkiem alergii na lateks!), a dodatkowo prawdopodobieństwo przegrzania jest mniejsze.

Materac sprężynowy kieszeniowy – materac z kieszeniami sprężynowymi ma nawet do 3000 sprężyn wszytych w pojedyncze kieszenie wykonane z tkaniny. Można je dostosować tak, aby miały dwie strony, o różnej sztywności, co jest dobrym rozwiązaniem dla par o różnych preferencjach w zakresie wygody podczas odpoczynku. Materace sprężynowe zapewniają także dobre wsparcie poprzez równomierne rozłożenie ciężaru ciała – ponieważ sprężyny są oddzielne. Konstrukcja materaca umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Sprężyny można dostosować do różnego rodzaju twardości – miękkiej, średniej i twardej.

Warto wymienić swój dotychczasowy materac jeśli:

  • Jest niewygodny
  • Budzisz się z bólami, szczególnie pleców (upewnij się, że nie jest to spowodowane przez niewłaściwie dopasowaną poduszkę).
  • Dużo lepiej śpisz na innym materacu (np. U znajomych, u rodziny lub w hotelu).
  • Twój materac wykazuje widoczne i odczuwalne oznaki zużycia.
  • Twój materac ma ponad 7 lat.
  • Jeśli nie możesz zasnąć lub wstajesz rano zmęczony.

Pod koniec każdego męczącego dnia, warto zadbać  przede wszystkim o wygodę podczas odpoczynku i snu. Nigdy nie powinno się iść na kompromis ze swoimi potrzebami. Dopasowanie odpowiedniego materaca do swoich potrzeb, spowoduje regenerujący, zdrowy sen i lepsze samopoczucie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak jakość snu i wybór materaca może wpłynąć na całokształt samopoczucia i szeroko pojęte zdrowie.